Millest on tehtud mööbli valmistamisel kasutatavad materjalid?

2014.09.10

Mööbli otstarbest ja hinnaklassist sõltuvalt kasutatakse valmistamisel väga erinevaid materjale, mis ei pruugi tavainimesele eriti midagi öelda. Üritame sellesse natuke selgust tuua ja rääkida, millest koosnevad ja mida tähendavad kõik need keerulised sõnad, millega mööbli ostmisel võiks arvestada.
 

MDF - Keskmise tihedusega puitkiudplaat on looduslikult puhas materjal, kuna selle tootmisel ei kasutata sidumiseks täiendavaid aineid. MDF saadakse naturaalse puidu peenestatud massi kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel.

Väga tugev materjal, mis talub niiskust ja kuumust. MDF plaate kasutatakse sageli just köögimööbli valmistamisel, kuna need ei kobruta ega paisu auru tõttu. Samuti on see materjal hügieeniline, tänu oma resistentsusele erinevatele mikroorganismidele.

 PLP - Puitlaastplaat (ka mööbliplaat või saepuruplaat) saadakse puidulaastude või saepuru ja erinevate liimide kõrgsurve kokkupressimisel kõrgetel temperatuuridel. Tänu lisatud liimile omandab PLP erilise tugevuse ja kestvuse.

Üsna tugev ja võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli valmistamisel. Kuna PLP valmistamisel kasutatakse liime, mis aja jooksul levitavad toksilisi formaldehüüde, siis ei tohiks 100 grammi materjali kohta olla formaldehüüdide sisaldus suurem kui 10mg (PLP klass E1).
 Laminaat (ka melamiin) on mitmekihiline pinnakattematerjal, mis talub niiskust, kuumust ja põrutusi. Laminaat koosneb dekoratiivsest paberist, millele kantakse soovitud puidumuster, või värvitoon ning kaitsvast melamiinvaigu kihist. Laminaat annab mööblile lisaks kenale välimusele, ka suure vastupidavuse.

Melamiin on sünteetiline materjal, mida nimetatakse sageli ka kunstspooniks. See on tugev materjal, mis võib väga edukalt jäljendada naturaalset spooni olles seejuures tunduvalt odavam.

Melamineeritud puitlaastplaat saadakse termokõvastuva vaiguga immutatud paberi pressimisel plaadi pinnale kõrge temperatuuri ja survega.Spoon on õhuke puidukiht, mis lõigatakse tavaliselt masinaga puidupakust ja liimitakse MDF või PLP mööblile. Sageli kasutatakse mõnd väärispuitu, et võimaldada tarbijale ilusa ja naturaalse välimusega mööblit taskukohasema hinnaga.

Spooni toodetakse väga erineva paksusega (1-12mm) ja see kajastub selgelt ka toote hinnas. Mida paksem kiht, seda vastupidavam ja kallim toode.

 
Servaliistud (ka PVC liistud, kandid, ääred, ääreliistud). Servaliistude peamine eesmärk on kaitsta mööblit põrutuste, mõranemise ja niiskuse eest. Servaliistud on reeglina vastupidavast materjalist, niiskuskindlad ja lihtsasti puhastatavad.

Servaliistusid valmistatakse erinevast materjalist: naturaalsed liistud, metallist liistud, paberliistud, plastikliistud (PVC)
Vineer on kihiline materjal, mis valmistatakse õhukeste puitlehtede (spoonilehtede) kokkuliimimise teel (vineeri paksus on 4–50 mm).

Tänu lisatud liimile ja üksteise suhtes kiudude suunaga risti asetsevatele spoonilehtedele on vineer eriti tugevus materjal.

Võrdlemisi loodussõbralik materjal, mida kasutatakse peamiselt kontori- ja esikumööbli valmistamisel.
Täispuit (ka liimpuit) koosneb niiskuskindla liimiga kokku liimitud erineva suurusega puidu tükkidest. Viimistlemiseks kasutatakse õli, lakki või värvi.

Okaspuidust mööbel on kõige levinum, aga oma omadustelt on ta ka kõige hapram, väga vastuvõtlik kriimustustele ja erinevatele vigastustele. Lehtpuumööbel on oluliselt vastupidavam, aga sellevõrra ka kallim. 
 

 

« Eelmine lugu

Täna soovitame
Mööbli internetipood Eestis. ZIP.home © 2019 Kõik õigused kaitstud. Redcut Grupp OÜ